Dags att uppmärksamma lärarna som gör skillnad – Nominera din favoritlärare till pedagogiska priset!
- Kommunikatör
- för 3 dagar sedan
- 1 min läsning

Nu är det återigen dags för studenter att lyfta fram de lärare som inspirerar, engagerar och gör skillnad i undervisningen. Örebro studentkår har nöjet att dela ut det prestigefyllda pedagogiska priset, och i år kommer två lärare att prisas för sitt exceptionella arbete med studenternas lärande.
Det finns många skickliga och passionerade lärare vid Örebro universitet – men vem har den där unika förmågan att väcka nyfikenhet, skapa förståelse och motivera studenter till att nå sin fulla potential? Nu har du som student möjlighet att nominera den lärare du tycker förtjänar att uppmärksammas med pedagogiska priset 2025. Nomineringsperioden är öppen mellan 20 oktober och 9 november.
– Pedagogik och lärande är kärnan i universitetets bildningsuppdrag. Pedagogiska priset är bland det finaste erkännande en lärare kan få och ett bevis på hur viktigt deras arbete är för både studenter och universitetets utveckling, säger Ebba Löfgren, vice ordförande med utbildningspolitiskt ansvar på Örebro studentkår.
Kriterier
Priset tilldelas två lärare som har visat vilja och förmåga att tillsammans med studenterna skapa en studiesituation som på akademisk grund präglas av nytänkande inom högskolepedagogik, aktiv kunskapsutveckling, kritiskt tänkande och med internationella perspektiv.
Vem kan du nominera?
Du kan nominera lärare vid Örebro universitet, dock inte gästföreläsare eller timanställda.
Vad får vinnande lärare?
Priset består av ett stipendium att använda för lärarens pedagogiska utveckling. Priset delas ut under universitetets akademiska högtid.




Kommentarer